«Право соціального забезпечення» є однією із провідних галузей у системі права України, котра перебуває на стадії реформування і актуальність та необхідність її вивчення як майбутніми юристами практиками, так і тими студентами, які будуть в подальшому розвивати сучасну науку, не викликає сумнівів. Сучасний період розвитку науки права соціального забезпечення України характеризується динамізмом, який обумовлений появою нового виду пенсійного забезпечення як недержавне, а також змінами чинного законодавства в контексті урахування в нормах права тих категорій громадян, як боронять кордони України на сході нашої країни або постраждали внаслідок воєнного конфлікту. Зазначені обставини викликали потребу у підвищенні соціальних гарантій для громадян України та забезпеченні їх належним соціальним захистом.
У світлі підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом Україна повинна підтвердити свою належність до європейської спільноти, в тому числі гарантуючи громадянам право на соціальний захист та пенсійне забезпечення та розробивши дієвий механізм їх реалізації.
Усе зазначене вимагає від кожного громадянина України й особливо від здобувачів-правознавців сумлінного вивчення чинних норм з права соціального забезпечення в поєднанні із нормами суміжної галузі права – трудового права України, а також дослідити та проаналізувати практику застосування відповідних норм, систематизування наявні досягнення галузі соціального забезпечення з урахуванням досвіду та особливостей міжнародно-правового регулювання соціальних та пенсійних правовідносин.
Міждисциплінарні зв’язки. Навчальна дисципліна «Право соціального забезпечення» пов’язана з такими дисциплінами як: «Трудове право» «Історія права зарубіжних країн», «Історія права України», «Теорія права», «Цивільне право України. Загальна частина», «Цивільне право України. Особлива частина», «Адміністративне судочинство», «Міжнародне приватне право», «Господарське право», «Фінансове право», «Податкове право», що викладаються в Юридичному інституті ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана».
Мета вивчення дисципліни полягає в ознайомленні студентів із змістом норм права, які регулюють різноманітні форми та види соціального забезпечення, їх відмінність від інших норм права; досягнення всебічного глибокого розуміння студентами природи і сутності відносин з соціального забезпечення, засвоєння студентами знань основних принципів та норм права соціального забезпечення, змісту основних законодавчих актів; підготовка студентів до практичної діяльності висококваліфікованих фахівців-правознавців.
Завдання вивчення навчальної дисципліни:
· вивчення історії виникнення та становлення права соціального забезпечення як науки та як навчальної дисципліни;
· знати зміст основних норм чинного законодавства, положення яких регламентують пенсійні правовідносини та правовідносини із соціального захисту;
· одержати навички практичного застосування отриманих знань;
опанування основних правових категорій права соціального забезпечення, розумітися на їх спільних та відмінних ознаках;
навчитися розраховувати стаж та інші дані, необхідні для призначення різних видів пенсій.
Предмет вивчення навчальної дисципліни складає комплекс суспільних правовідносин у сфері живої праці та її організації, головними з яких є трудові відносини між працівником та роботодавцем, а також інші, тісно пов’язані з ними відносини.
- Автор-розробник: Назарчук. Оксана Михайлівна